‘אמא, תחממי לי את המרק לקר’ סמנטיקה

חקר המשמעות (סמנטיקה) הוא תחום השפה בו נעסוק במאמר זה.

תחום זה עוסק בתוכן של השפה ובמשמעות המילים בה. משמעות המילה אינה תמיד קבועה ויציבה, ולעיתים משתנה בהתאם להקשר בו נאמרה. ניקח לדוגמא את המילה ‘שלוש’:

במשפט: ‘השעה עכשיו שלוש לפנות בוקר’, משמעה זמן ביום. במשפט: ‘קניתי שלוש חולצות’ משמעה כמות. ובמשפט ‘שלוש, ארבע, ו…’ משמעה ספירה המכווננת אותנו לקראת משהו.

תחום הסמנטיקה כולל בתוכו גם מילים עם מספר משמעויות (ראש= האיבר העליון בגוף; מי שנמצא בעמדה הבכירה ביותר; החלק העליון; התחלה; אופן חשיבה), וכן מילים נרדפות (אריה-לביא-שחל-ליש-כפיר) ומילים מנוגדות (חושך-אור; גבוה-נמוך).

ילדים רוכשים בתחילה מילים המשתייכות לשדות סמנטיים הקרובים לעולמם. לכן מילים המשתייכות לקבוצת המאכלים, קבוצת המשחקים וקבוצת הבגדים ירכשו לפני מילים המשתייכות לקבוצת הציוד המשרדי.

כשבני כפיר ביקש שאחמם לו את המרק לקר, הוא התכוון למעשה שאקרר לו את המרק. בפנייתו אלי, הוא החליף את הפועל ‘לקרר’ בפועל המנוגד לו ‘לחמם’. החלפה זו הינה על רקע סמנטי.

דוגמא נוספת- חברתי מיכל שיתפה אותי במשפט ששמעה מביתה ‘אמא, היא הפילה אותי למעלה’. גם כאן ניתן לראות החלפה על רקע סמנטי (החלפת המילה ‘למטה’ במילה המנוגדת לה- ‘למעלה’). בנוסף ניתן למצוא גם דמיון מורפולוגי בין המילים, כיוון שהמילים ‘למעלה’ ו’למטה’ חולקות אותו משקל.

ואילו החלפות של מילים הילדים שלכם עושים? מוזמנים לשתף פה בתגובות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם? שתפו!

אולי תרצו לקרוא גם

מאמרים

טיפים למשחק כיפי

זמן המשחק שלכם תמיד משעמם ונראה אותו הדבר?קבלי כמה טיפים של אלופים שישדרגו את חווית המשחק למקסימום: ???? רדי לגובה העיניים שלו ושבי לידו על הרצפה או השטיח.???? אל תפגיזי בשאלות. זה מלחיץ ולא מקדם.???? תני לו להוביל את המשחק. תסמכי עליו, הוא יצירתי ויראה לך כבר איך מעניין אותו לשחק בזה.???? תחקי את מה

Uncategorized

“איפה השפתיים שלי?”

מכירה את זה ששניה לפני הפרידה בלילה,אחרי שכבר צחצחנו שיניים וקראנו סיפור ואיחלנו “לילה טוב מתוקה” וכיסינו בשמיכה והוספנו נשיקה חמה ומלטפת, רגע לפני שאנחנו יוצאות מהחדר להמשיך עם סידור המטבח והסלון, פתאום יגיע איזה ציוץ מכיוון המיטה שיטרוף את כל הקלפים? “אמא איפה השפתיים שלי?” נעצרתי. על איזה שפתיים היא מדברת ריבון העולמים? עכשיו,

0
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהבחזרה לחנות
   חישוב משלוח
   הפעלת קופון

   התחברות לאתר

   דילוג לתוכן