התפתחות התקשורת בשנה הראשונה לחיים

התינוק חשוף לשפה עוד בבטן אימו. האוזן מתפתחת סביב החודש החמישי להריון, והחל מזמן זה העובר חשוף לקולות וצלילים המועברים אליו לרחם. מחקרים מראים כי כבר מרגע הלידה תינוקות יראו העדפה לקולות אנושיים על פני קולות אחרים, ויגיבו טוב יותר לשפת האם מאשר לשפות אחרות.
תקשורת היא התהליך הראשוני ביותר המתרחש כבר מיום הלידה. היא הבסיס להמשך התפתחות השפה, ולמעשה ללא תקשורת לא תהיה משמעות לשפה.

אם כן, מהי תקשורת?

תקשורת היא תהליך המערב לפחות שני משתתפים המעבירים בניהם מידע, מסרים, רגשות וצרכים. התקשורת, כאמור, מתפתחת הרבה לפני שמופיעות המילים: העברה של חיוכים מאחד לשני, בכי המסמן עייפות או רעב, הבעות פנים וגוף (ג’סטות) המביעות שמחה, הפתעה ועוד.
התהליך התקשורתי מבוסס על “לקיחת תור”– כבר בחודשים הראשונים לחייו לומד התינוק כי כאשר אחר מדבר אני מקשיב ושותק, וכשהוא מסיים זהו תורי לדבר. לקיחת התור מתקיימת לא רק בשיחה, אלא גם בפעולות אחרות (למשל, משחק ה”קוקו” המוכר לכולנו הוא משחק המתקיים בתורות. פעם אתה מתחבא ומגלה עצמך, ופעם אני).
שמירה על קשר עין חשובה ביותר לתקשורת, כיוון שהיא מאפשרת “לקרוא” את הכוונות התקשורתיות ששותפי לשיחה מעביר לי.
החיוך הרצוני מופיע לראשונה סביב גיל 4-10 שבועות כתגובה לגירוי סביבתי חיצוני (דגדוג, קולות מצחיקים).
בהדרגה יתפתח גם החיוך החברתי כתגובה לפנים אנושיות ובעיקר מוכרות. במקביל מתפתח הקשב המשותף המאפשר תשומת לב הדדית לחפץ או מאורע שמתרחש בסביבה.
בהמשך תתפתח יכולת ההצבעה המאפשרת להסב את תשומת ליבו של שותפי לשיחה לעבר אותו אובייקט משותף.
רוצים לדעת עוד על התפתחות השפה בשנה הראשונה לחיים? המשיכו לקרוא פה בבלוג מה כתבתי על כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם? שתפו!

אולי תרצו לקרוא גם

מאמרים

טיפים למשחק כיפי

זמן המשחק שלכם תמיד משעמם ונראה אותו הדבר?קבלי כמה טיפים של אלופים שישדרגו את חווית המשחק למקסימום: ???? רדי לגובה העיניים שלו ושבי לידו על הרצפה או השטיח.???? אל תפגיזי בשאלות. זה מלחיץ ולא מקדם.???? תני לו להוביל את המשחק. תסמכי עליו, הוא יצירתי ויראה לך כבר איך מעניין אותו לשחק בזה.???? תחקי את מה

Uncategorized

“איפה השפתיים שלי?”

מכירה את זה ששניה לפני הפרידה בלילה,אחרי שכבר צחצחנו שיניים וקראנו סיפור ואיחלנו “לילה טוב מתוקה” וכיסינו בשמיכה והוספנו נשיקה חמה ומלטפת, רגע לפני שאנחנו יוצאות מהחדר להמשיך עם סידור המטבח והסלון, פתאום יגיע איזה ציוץ מכיוון המיטה שיטרוף את כל הקלפים? “אמא איפה השפתיים שלי?” נעצרתי. על איזה שפתיים היא מדברת ריבון העולמים? עכשיו,

0
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהבחזרה לחנות
   חישוב משלוח
   הפעלת קופון

   התחברות לאתר

   דילוג לתוכן