​”אני בלונדיני ואת בלונדנה!” תורת הצורות

את המשפט החמוד הזה אמר בני כפיר, כשהיה בן שנתיים וחצי. ולא, אני לא בלונדנה וגם לא בלונדינית… 😉 הטעות החביבה הזאת מלמדת על התחלה של הבנת תהליך שפתי עליו ארחיב כעת:

2) מורפולוגיה– תורת הצורות. תחום זה עוסק בצורות המילים בשפה ובמשמעותן של צורות אלה.

צורן הוא יחידת השפה הקטנה ביותר הנושאת משמעות. לדוגמא, הסיומת ‘ ָה’ במילה ‘סוסָה’ הופכת את מין החיה לנקבה, ולכן היא צורן הנקבה.

בין המורפולוגיה לפונולוגיה (זוכרים? תורת ההגה המוזכרת במאמר קודם) קיים קשר הדדי. למשל, שינוי סדר הצלילים במילה ‘פיסל’ יביא למילה השונה לחלוטין במשמעותה ‘סילף’.

המילים הראשונות שהילד לומד להכיר הן חסרות מבנה צורני פנימי עבורו. מבחינתו, כל מילה עומדת בפני עצמה. סביב גיל שלוש שנים, הילד מתחיל לעשות הכללות. למשל, הוא לומד שהסיומת ‘ים’ משמעה ריבוי, ולכן אם ירצה להגיד ‘הרבה שעון’ יוכל להשתמש במילה ‘שעונים’. הילד עוד לא מכיר את כל יוצאי הדופן בשפה, ולכן בשלב זה נתקל גם בטעויות שונות, כמו ‘לבים’ (במשמעות של ‘הרבה לבבות’), ‘סֶפֶרים’ (במשמעות של הרבה ‘סְפָרים’), ועוד.

בכדי שילד יוכל ללמוד להבין ולהשתמש בשפה העברית באופן עשיר, מגוון ותקני, עליו להכיר את היחידות הצורניות הקיימות בשפה. על הילד להבין את משמעותן, ואת הדרך בה ניתן ליצור מילים חדשות באמצעות שימוש באותן יחידות צורניות. תהליך זה דורש בשלות קוגניטיבית, אך גם חשיפה עשירה לשפה על גווניה ומאפייניה השונים.

המילה ‘בלונדנה’, למשל, מלמדת על הכרת אחת מסיומות הנקבה (‘ָה’), אך שימוש לא תואם למילה הספציפית (שהרי אומרים ‘בלונדינית’).

ומה נכון להגיד עליך? בלונדיני, בלונדנה, או משהו אחר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם? שתפו!

אולי תרצו לקרוא גם

מאמרים

טיפים למשחק כיפי

זמן המשחק שלכם תמיד משעמם ונראה אותו הדבר?קבלי כמה טיפים של אלופים שישדרגו את חווית המשחק למקסימום: ???? רדי לגובה העיניים שלו ושבי לידו על הרצפה או השטיח.???? אל תפגיזי בשאלות. זה מלחיץ ולא מקדם.???? תני לו להוביל את המשחק. תסמכי עליו, הוא יצירתי ויראה לך כבר איך מעניין אותו לשחק בזה.???? תחקי את מה

Uncategorized

“איפה השפתיים שלי?”

מכירה את זה ששניה לפני הפרידה בלילה,אחרי שכבר צחצחנו שיניים וקראנו סיפור ואיחלנו “לילה טוב מתוקה” וכיסינו בשמיכה והוספנו נשיקה חמה ומלטפת, רגע לפני שאנחנו יוצאות מהחדר להמשיך עם סידור המטבח והסלון, פתאום יגיע איזה ציוץ מכיוון המיטה שיטרוף את כל הקלפים? “אמא איפה השפתיים שלי?” נעצרתי. על איזה שפתיים היא מדברת ריבון העולמים? עכשיו,

0
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהבחזרה לחנות
   חישוב משלוח
   הפעלת קופון

   התחברות לאתר

   דילוג לתוכן